ראשי חדשות סלבס makoTV מוזיקה נא להזין 2 תווים לפחות

 
הכל שירים מילים לשירים אמנים  
 
 
 

ביוגרפיה של זהבה בן


תאריך לידה: 08/11/1968

(צילום: פיני סילוק)


מהרגע בו יצא אלבומה הראשון של זהבה בן, טיפת מזל, בשנת 89', השתנו פני המוסיקה הים תיכונית. טיפת מזל וזהבה בן הם אבני דרך במוסיקה המזרחית הישראלית. האלבום זכה להצלחה עצומה ונמכר בעשרות אלפי עותקים. בן הפכה לכוכבת תוך זמן קצר, ולמרות עליות, מורדות והמון מתחרות, היא הצליחה לשמור על מעמדה בפסגת הפופ הישראלי. היום בן היא כוכבת על שמנצחת ביד רמה על המוסיקה הים תיכונית.

זהבה בן, שנולדה בשם זהבה בנישתי, הגיעה מרקע קשה. היא בת למשפחה מרובת ילדים, שגדלה בשכונת מצוקה בבאר שבע וסבלה מעוני ומפשע שסבב את חיי היום יום שלה. אביה היה פייטן ומוסיקאי במרוקו. כשבגרה החלה להופיע באירועים משפחתיים ובפאבים. בהופעה שלה בפאב קטן בשדרות צדה את עינו של המפיק אלי בנאי שנכח במקום. בנאי ניגש אליה מיד לאחר ההופעה והציע לה חוזה אמרגנות והפקות. היא חתמה על החוזה מיד, והשאר היסטוריה. בנאי הפיק את האלבום זהבה – טיפת מזל. שיר הנושא הפך להמנון ובמרוצת השנים הוא נחשב לאחד מהלהיטים הקלאסיים של כל הזמנים. טיפת המזל שביקשה נענתה במטר גשמי ברכה.
הצלחתה של בן  בישרה על ההשתלטות המתקרבת של המוסיקה הטורקית והערבית. הרפרטואר שלה נשען בעיקר על לחנים טורקיים ושירי חאפלה מרוקאיים. כשנה לאחר מכן הוציאה זהבה את אלבומה השני, איזה מן עולם, שזכה גם כן להצלחה גדולה. האלבום נתן אות לפריחה גדולה של הז'אנר הטורקי והערבי. בן יצרה לעצמה גל של מתחרות כמו ענת "המהממת", נטלי, לימור חן ואפילו אחותה התאומה, אתי לוי, עמה ביצעה את  הדואט "את לא היא". אף אחת מהמתחרות לא זכתה להצלחה דומה לזו של בן, למרות שהצלחתה הביאה גם להן הצלחה מסוימת.
באלבום שיצא שנה לאחר מכן נענתה בן ללחץ הקהל וביצעה את שירה הקלאסי של אום כולתום "אינתא עומרי". התגובות היו נלהבות. הקהל יצא מגדרו בהופעות, רבים מצאו דמיון בין השתיים ובן זכתה לכינוי "אום כולתום הישראלית". למרות זאת, דווקא אלבום זה סימן את תחילתה של דעיכה בקריירה של זהבה בן. גם הצלחת הסרט "טיפת מזל" בכיכובה, לצד זאב רווח, לא תרם לנסיקת הקריירה שלה. היא הוציאה אלבום שירי ילדים, הבובה זהבה, שכשל, וניסתה לצאת במופע יחיד. הקהל לא אהב את זה. הוא אהב אותה בחאפלות, במרחק נגיעה ממנו. בשנת 93' היא הופיעה בקדם ארויזיון עם השיר "דף חדש" שהגיע למקום האחרון. אלבומה, גשם בוכה,  שכלל את "דף חדש", היה אהוד בקרב חובבי המוסיקה המזרחית, אך לא זכה להצלחה בה זכו קודמיו. היא יצאה עם האלבומים מביטה קדימה ותעצרו את העולם שכשלו. היא המשיכה להופיע ולהוציא אלבומים, אבל מעמדה ככוכבת על נפגע.
לאורך הקריירה ניהלה בן דיאלוג עם סגנונות מוסיקליים מגוונים. למרות שנשבעה אמונים למוסיקה המזרחית בשיר "מלכת המזרח" באלבום איזה מין עולם, איכויותיה המוסיקליות המדהימות גירו אותה להתנסויות חדשות. ייתכן מאוד שזו הסיבה ליחסי האהבה שנאה שלה עם הקהל.
בשנת 96' החל כוכבה של שרית חדד לדרוך, ונראה כי הסתמן מאבק על השליטה בכתר. חדד החלה לצבור תאוצה ואולי עובדה זו היא שגרמה לבן להתעורר. חברת "הליקון" הוציאה את האלבום זהבה בן –אינתא עומרי, שהוקלט במהלך הופעתה עם התזמורת הערבית של חיפה בניצוחו של סוהיל רדואן. האלבום שכלל את הגירסה המלאה של השיר "אינתא עומרי" היה אחד המרשימים ביותר שנעשו בתעשיית המוסיקה המקומית. במקביל היא הוציאה אוסף משולש שכלל אלבום שכולו שירים בערבית של זמרות כמו אום כולתום, פיירוז, וורדה ושירי חאפלה מרוקאים.

 ב – 98' היא חתמה חוזה הפקות עם חברת "MCI" על הפקת שלושה אלבומים משירי זוהר ארגוב. בנוסף יצא  סרט דוקומנטרי על חייה ככוכבת, "כוכב אחד לבד". בעקבות הסרט יצא האלבום כוכב אחד לבד עם הלהיט "הוא פגע בי אימא" שהחזיר את בן לפסגה.
למרות ההצלחה לא חששה בן להמשיך עם פרוייקטים מוסיקליים לאו דווקא מזרחיים. היא הוציאה את האלבום זמר שלוש התשובות בחברת "NMC" שמכר למעלה מ – 20 אלף עותקים. האלבום היה ברובו חידושים לשיריה של רבקה זוהר. הרעיון נולד בעקבות הצלחת הביצוע "זמר שלוש התשובות" שהוקלט לפרוייקט עבודה עברית. בנוסף לשירי רבקה זוהר צורף הלהיט "אהבה אסורה" מפסקול הסרט הישראלי "אהבה אסורה".
באותה שנה קיבלה על עצמה בן את אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר בקריירה שלה, להיפרד ממנהלה האישי, אלי בנאי. במהלך כל השנים בהן עבדו השניים יחד היו שמועות על חוסר שביעות רצון של הזמרת ממנהלה. הקשר שנמשך למעלה מעשר שנים הגיע לסיומו ובן חתמה על חוזה עם המפיק חיים סלוצקי. המעבר למשרדו של סלוצקי לא היטיב עמה, בלשון המעטה. בן איבדה את הקשר שלה עם המועדונים והאירועים המשפחתיים. המעבר שלה למשרד גדול אמנם הביא אותה להופעות בהיכלים ובפני קהלים גדולים, אבל אל הגרעין הקשה של הקהל שלה היא לא הצליחה להגיע. תוך זמן קצר חזר אלי בנאי על תקן מנהלה האישי במשרד הפקות בבעלותה של הזמרת. הקשר עם חיים סלוצקי נשמר והוא האחראי על המופעים הגדולים.   
האלבום שיצא לאחר מכן נקרא מלך אמיתי (2000). גם הוא יצא בהפקת חברת "NMC" והיה לאחד מאלבומי הזהב המהירים ביותר בתולדות המוסיקה הישראלית. האלבום  נמכר בלמעלה מ – 20 אלף עותקים בסוף השבוע שיצא לחנויות. בן סיפרה בראיונות כי זה היה האלבום הראשון בקריירה שלה שהיא היתה מעורבת בו מבחינה אמנותית מתחילתו ועד סופו. היא בחרה את השירים, ואת המוסיקאים עימם רצתה לשתף פעולה.
זהבה בן היא אחת מאותם אמנים בודדים שאינם חוששים להביע את דעתם הפוליטית. ב-1996 ביצעה יחד עם דנה ברגר את שיר הבחירות של מרצ.  ב-1997 נבחרה על ידי רשת הטלוויזיה הצרפתית 1 RT כאשת השנה על פעילותה למען קידום השלום. היא נסעה למצרים לצורך הפקת אלבום עם מלחינים מצריים וכמובן לא חדלה להופיע ביריחו, בית לחם ובמקומות מסוכנים נוספים כמחווה לשלום.

בשנת 2002 הוציאה בן את האלבום בתוך הלב, שהופק וזכה לעיבוד מוסיקלי של יעקב למאי. באלבום נכללו שירים פרי עטם של ישי אמיר, שמעון בוסקילה, אהוד מנור, ליאור פרחי ויוסי גיספן.

בשנת 2003 הוציאה בן שני אלבומים במקביל, עם שירים חופפים בחלקם. הראשון, בית אבי (שהפיק ראובן פינטו), היה אלבום של חידושים לשירים עבריים מן הקאנון, דוגמת "הנסיך הקטן", "היו לילות", "הרעות", "בן יפה נולד" ו"שלווה", כולם בעיבודים תזמורתיים. השני, גירסאות לרוז, הופק על ידי איש המוסיקה האלקטרונית חיים לרוז. לרוז לקח שירים דומים לשירי בית אבי, אך הלביש אותם בעיבודים אלקטרוניים עכשווים. לאחר צאת האלבומים סיפרה בן שאלבומה הבא יכלול שירים מקוריים בסגנון מזרחי.
ואכן כך היה. בפסח 2004 הוציאה בן אלבום הנושא את שמה, ובו 14 שירים שנכתבו, בין השאר, על ידי דוד זיגמן, ישי אמיר, יוסי גיספן, שמעון בוסקילה, שמואל אלבז ועוזי חיטמן. באלבום נכלל גם השיר "Y'mama", שכתב והלחין נביל חלידי.

מעט אחרי צאת האלבום, שנכשל במכירות, התפוצצה פרשה שאף אחד לא ישכח: בן נקלעה למצב כלכלי קשה, לא שילמה את המשכנתא למשך כמה חודשים, ובנק לאומי למשכנתאות אף איים לפנות אותה מדירתה, ביחד עם בנה. כל זה קרה לאחר שעזבה בשנית את אמרגנה המיתולוגי אלי בנאי, בעקבות - שוב - טענות על ניצול ועושק כספי. "ניצלו את התמימות שלי. בלילות הרטבתי את הכרית בדמעות על מה שעשו לי", סיפרה בן בראיון לידיעות אחרונות.
ביולי 2005 התגייסו מספר אומנים על מנת להעלות הופעה שהכנסותיה יועברו לזהבה בן, על מנת לסייע בכיסוי חובותיה: דייוויד ברוזה, ארקדי דוכין, אתניקס, עידן רייכל, מיכה שטרית, שלומי סרנגה, כנסיית השכל, אהוד בנאי, אפרת גוש, יוני בלוך ואסטרל פרוג'קשן.  בסופו של דבר רוב הרווחים במזומן - 20 מתוך 29 אלף ש"ח - נגנבו מרכבו של סמנכ"ל הרפרטואר המקומי באן.אם.סי, חיים שמש, והטרגדיה המתמשכת של הזמרת הוותיקה רק הלכה והעצימה.
המנהל הבא של בן היה ראובן פינטו - נגן שליווה אותה במשך שנים רבות, ועכשיו ערך הסבה חלקית גם לניהול. בן עזבה את חברת התקליטים אן.אם.סי, וביחד הוציאו השניים, ללא גב מסחרי רציני, שני סינגלים לקראת אלבום עתידי - "אושר" ו"שריפה" - אולם הביקורות קטלו, הרדיו התעלם כמעט לחלוטין, ובסופו של דבר הוחלט לגנוז את שני השירים ולהתחיל את הכל מההתחלה.
אותה התחלה הגיעה גם מכיוון אחר: אחרי שבן ופינטו הבינו שהשילוב ביניהם לא עובד הם נפרדו, ולמשבצת הניהול נכנס עוזי שלום - איש עסקים שלא הגיע כקודמיו מהקלחת המזרחית המהבילה. תוך זמן קצר נתפר עבור בן סטיילינג חדש, מיתוג תדמיתי משופר וחף ממסכנות, ואפילו שמה האומנותי הפך לזהVה בן.
במרץ 2007, לאחר מספר סינגלים שיצאו לרדיו, שוחרר אלבום הקאמבק של בן - "ללכת עם האור". הוא הופק היטב, היה מושקע בהחלט, וכלל את הלהיטים "ללכת עם האור", "שאני איתך" (עם עופר לוי), "מכולת" (עם ארקדי דוכין), וכן דואט ראשון עם זאב נחמה מאז ימי "קטורנה מסאלה" - "משקר".

מתוך אתר מומה

 
זהבה בן הרשימה שלי אמנים מועדפים
בסוף כל יום
הפעם
חלמתי אותך
נלחמת
תעצרו את העולם
שני שושנים
שלווה  
ריקוד אחרון
צל עץ תמר
פתאום מצאתי בך
עץ הרימון
על כפיו יביא
עוד דקה את נעלמת
עד מתי אלוהי
נכון להיום  
לרשימה המלאה...
 
 
 

שירונט- אתר המוזיקה הגדול בישראל הכולל מילים לשירים בעברית, מילים לשירים באנגלית וקליפי יוטיוב. מאגר מילות שירים מסגנונות מוזיקליים שונים: מוזיקה מזרחית, מוסיקה ים תיכונית, רוק, פופ, היפ הופ, ג'אז, בלוז, שירה בציבור, ארץ ישראל הישנה והטובה, שירי חתונה, שירי אהבה, אקורדים לשירים לועזיים ועבריים. יכול כי בשוגג נפלו טעויות במילות השירים. האתר אינו נושא באחריות כי מילות השירים מדויקות, וככל שהנך מזה/ה טעות במילות מי מהשירים אנא דווחו לנו על כך ואנו נתקן את הטעות.